Elīna Brasliņa - Bratislavas ilustrāciju biennāle

No 3. līdz 12. septembrim ciemojos Slovākijā, kur piedalījos Bratislavas ilustrāciju biennāles (BIB) atklāšanā un tai sekojošajā ilustratoru meistardarbnīcā. Biennāles centrālie notikumi ir starptautiskā bērnu grāmatu ilustrāciju izstāde (kurā piedalījās arī vairāki latviešu mākslinieki, tostarp LMA pasniedzēji Guntars Sietiņš, Juris Petraškevičs un Maija Kurševa) un balvu pasniegšana – šoreiz grand prix ieguva britu ilustratores Lauras Karlinas (Laura Carlin) grāmata A World of Your Own. Šogad biennāle atzīmēja arī savu 50. jubileju.

BIB-UNESCO meistardarbnīca, kas nosaukta slavenā slovāku mākslinieka Albina Brunovska (Albín Brunovský) vārdā, ir biennālei piesaistīts notikums, kas pulcē bērnu grāmatu māksliniekus no visas pasaules. Šogad darbnīca norisinājās no 6. līdz 11. septembrim Moimirovces muižas namā (Kaštiel' Moijmírovce) – tajā piedalījās desmit jaunie ilustratori no deviņām valstīm: Brazīlijas, Bulgārijas, Čehijas, Indonēzijas, Kolumbijas, Krievijas, Latvijas, Palestīnas un Šveices. Meistardarbnīcu vadītāja slovāku grafiķis un gleznotājs Igors Piačka (Igor Piačka), tās tēma bija "transformation" – pārvērtības tautas pasakās. Darbs norisinājās vienā no muižas zālēm, kas bija rūpīgi izklāta ar plēvēm, aprīkota ar molbertiem (kurus gan neviens neizmantoja, toties izskatījās iespaidīgi) un darba galdiem, kā arī ar visiem ilustrācijai nepieciešamajiem materiāliem. Mēs nereti strādājām līdz diviem naktī, ne tāpēc, ka baidītos nepabeigt iecerēto (ilustrāciju skaits bija atkarīgs no katra mākslinieka darba spējām un stila), bet gan tāpēc, ka bija jauki līdz vēlai naktij pavadīt laiku raibā kompānijā, paralēli runājot angliski, krieviski un spāniski, klausoties dažādu tautu mūziku – un pie reizes arī kaut ko uzzīmējot. Bez ilustrācijām katram dalībniekam bija uzdots apgleznot vai kā citādi izrotāt nelielu auduma lelli, kas pēcāk tiks izsolīta un iegūtie līdzekļi ziedoti labdarībai. Darbnīca noslēdzās ar nelielu izstādi turpat muižas telpās, taču darbi vēlāk tiks izstādīti arī Bratislavā.

Nākamā Bratislavas biennāle notiks 2017. gadā – no katras valsts tajā atļauts piedalīties 15 bērnu grāmatu ilustratoriem, katram ar 10 darbiem.