Vintera stipendija

Sākoties jaunam studiju gadam, viens no LMA grafikas apakšnozares studentiem par gada labāko radošo sniegumu grafikas mākslā tiek nominēts Vintera stipendijai, kas tiek piešķirta kopš 1991.gada. Stipendijas dibinātājs ir Latvijā dzimušais amerikāņu grafiķis Jānis Lūkass Vinters, Misisipi Universitātes profesors (1973-1998), Latvijas Mākslas akadēmijas goda profesors un mecenāts. Jānis Lūkass Vinters (John L. Winters) dzimis 1935.gadā Bauskas apriņķa Zālītes pagastā, miris 2014. gadā ASV. 1944.gadā Jānis Lūkass Vinters kopā ar ģimeni devās trimdā uz Vāciju, 1950.gadā izceļoja uz ASV. 1963.gadā ieguva bakalaura grādu Rodailendas dizaina skolā, 1965.gadā – mākslas maģistra grādu glezniecībā Tjūleinas Universitātē Ņūorleānā. Līdzās pedagoģiskajai darbībai papildinājās Aljendes institūtā Sanmigelā de Aljendē (Meksikā, 1969), Ņujorkas mākslas studentu līgā (1978), Fervjū koledžā Pīsriversā Kanādā (1993). Jāņa Lūkasa Vintera darbi regulāri bijuši eksponēti izstādēs ASV, taču Latvijā pirmo reizi viņa darbu personālizstāde notika 2007. gadā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Kopš 2014. gada Vintera stipendijas piešķiršanu nodrošina viņa ģimene – dzīvesbiedre Maggie Winters un dēli, John Jacob Vinters, David Winters

Vintera stipendija laureāti:

2018. Elīna Krima

2017. Gvido Vizulis

2016. Svens Neilands

2015. Vivianna Maria Stanislavska

2014. Dārta Stafecka

2013. Elīna Brasliņa

2012. Zane Zlemeša

2011. Zane Putniņa

2010. Elīna Špura

2009. Bulats Ratkevičs

2008. Inga Ģibiete

2007. Dārta Hofmane

2006. Linda Blanka

2005. Liena Bondare

2003. Patrīcija Brekte

No 1. līdz 4. aprīlim Boloņas Bērnu grāmatu tirgū aplūkojamas mūsu studentu bilžu grāmatas

No 1. līdz 4. aprīlim Boloņas Bērnu grāmatu tirgū Latvijas stendā aplūkojamas LMA Grafikas un Glezniecības katedras studentu veidotu 21 bilžu grāmtas sēriju "DABA". Visas sērijas grāmatas ir bilžu grāmatas bez teksta ("silent book"), tādējādi stāsti par dabu tiek stāstīti tikai vizuālā valodā - gluži tāpat kā mēs lielākoties uztveram dabu.

Pirmā tirgus apmeklējuma diena aizritējusi aplūkojot ilustrētas grāmatas no visas pasaules, apmeklējot ilustratoru izstādi un veidojot jaunus kontaktus. Oficiālās pieņemšanas laikā, kuru atklāja Latvijas vēstniece Itālijā Solvita Āboliņa, uz stenda sienas Vivianna Maria Stanislavska zīmēju ilustrāciju no savas grāmatas "Crocodill"

Latvijas Mākslas akadēmijā viesosies igauņu mākslinieks Marko Mētams

fb_event_cov.jpg

No 11. - 15. februārim Latvijas Mākslas akadēmijā viesosies pasaulē pazīstamais igauņu mākslinieks Marko Mētams (Marko Mäetamm, 1965). Vizīti organizē Latvijas Mākslas akadēmija sadarbībā ar Eiropas Savienības programmu Erasmus +. 11. februārī plkst. 15.00 korpusē K2 (ieeja no pagalma) Latvijas Mākslas akadēmija aicina visusinteresentus apmeklēt Marko Mētama ARTIST TALK “I want to tell you something”. Marko Mētams ir viens no tiem Baltijas māksliniekiem, kas ir izveidojis starptautiski spožu karjeru. Mākslinieks divas reizes ir piedalījies Venēcijas mākslas biennālē (2003. un 2007. gadā), viņa personālizstādes bijušas apskatāmas Ņujorkā, Londonā, Parīzē un citās mākslas pasaules metrapolēs. Tostarp Mētama personālizstāde 2017. gadā “I’m only streaming” bija aplūkojama arī Rīgā, Laikmetīgās mākslas centrā KIM?

Marko Mētams ir beidzis Igaunijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu, tomēr savas karjeras laikā pievērsies ne tikai grafikas tehnikā realizētiem darbiem, bet arī gleznojis, veidojis lielizmēra komisksus un skulpturālus objektus, ilustrācijas un grāmatas. Mākslinieka darbos risināto tēmu loks ir plašs - ģimenes dzīve, mākslinieka peronība, pasaules politiskās un sociāli ekonomiskās norises. Asprātīgā, sķietami nevērīgā humora izjūta, caur kuru mākslinieks, runā ar skatītāju, ir viņa daiļradi caurvijošs un neatņemems tās elements.

Latvijas Mākslas akadēmijā notiekošās lekcijas laikā Marko Mētams stāstīs par savu mākslinieka karjeru un izaicinājumiem mākslinieka profesijā. Tā būs neatkārtojama iespēja Latvijas topošajiem māksliniekiem un citiem interesentiem uzzināt mākslinieka karjeras gaitu un nozīmīgākos pagrieziena punktus, kļūstot par atpazīstamu un pieprasītu mākslinieku arī ārpus Igaunijas robežām. Savukārt, Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras studentiem Marko Mētams vadīs radošu meistardarbnīcu, fokusējoties uz mākslas kā komunikācijas līdzekļa izzināšanu.

Satori "Debesis un Elle"

Vakar Kaņepes Kultūras centrā norisinājās trešā Satori grāmatžurnāla un LMA Grafikas katedras studentu ilustrāciju izstāde (pasniedzēja - docente Rūta Briede). Izstādē apskatāmi studentu veidotie ilustrāciju oriģināli Satori grāmatžurnāla stāstiem, dzejai un tulkojumiem. Grāmatžurnāla lasītāji izstādē var aplūkot gan grāmatžurnālā iekļautās, redakcijas izvēlētās ilustrācijas, gan nepublicētās ilustrāciju versijas. Žurnāls publicēts ar divām dažādām vāka ilustrācijām, kuru autori ir Jūlija Blažēviča un Svens Neilands.

Grafikas nodaļa pateicas portālam Satori, Elizabeite Lukšo-Ražinskai, Ilmāram Šlāpinam, Aleksejam Muraško par sadarbību, sniedzot studentiem iespēju gūt prakstisku ilustrācijas darba pieredzi.


Šogad aprit jau ceturtais LMA Grafikas katedras un portāla Satori sadarbības gads! No sirds pateicamies par Satori atvērtību sadarbībai ar studentiem un sveicam Satori redakciju grāmatžurlnāla atvēršanas svētkos. 


Foto - Ģirts Raģelis

LMA Grafikas katedras studentu un pasniedzēju ilustrāciju izstāde "JAUNVĀRDI"

jaunvardi_plakats_A2_A3-2.jpg

Rainis savā radošajā daiļradē ir darinājis jaunus vārdus, pārveidojot jau esošos un arī "atdzīvinot" senus un aizmirstus vārdus. Ar Raini latviešu dzejas valodā un arī plašākā valodas lietojumā ir ienākuši tādi vārdi kā mīla, vizma, dima, veldze, tāle, brīve, brīns u.c. Raugoties no mūsdienu pasaules viedokļa, kur jauni vārdi biežāk top, lai apzīmētu vai latviskotu tehnikas jaunieviesumus, nevis emocijas vai filosofiski traktējumus, Raiņa radītie vārdi ir ar citu - spēcīgāku - emocionālo ietilpību. 

Arī Latvijas Mākslas akadēmija ir vieta, kur rodas "jauni vārdi." Tikai ne sarunvalodā, bet Latvijas vizuālās mākslas un ilustrācijas vidē. Tādi paši "jaunvārdi" tikai citā nozīmē un kontekstā kā Raiņa radītie - jaunie Latvijas mākslinieki. Izstādē "Jaunvārdi" ir savienojušās šīs abas simboliskās jaunvārdu nozīmes. 25 ilustrāciju sērijā aplūkojamas Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras studentu un pasniedzēju ilustrācijas, kurās attēlots viens, paša mākslinieka izvēlēts, Raiņa radīts jaunvārds. Tā ir simboliska, jēdzieniska savienošanās ar Raiņa jaunradītāja garu, paverot plašāku skatu uz viena vārda simbolisko jēgu un radot savdabīgu vizuālu Raiņa jaunvārdu vārdnīcu.
Ilustrācijas radītas dažādās, autoru izvēlētās grafikas (sietspiede, sausā adata u.c.), zīmējuma un gleznojuma tehnikās.

Izstādē piedalās:

Ieva Baumgarte, Aina Bikše, Rūta Briede, Ivita Brūdere, Jekaterina Fraimene, Linda Jākobsone-Viškere, Eila Kalve, Maija Kikuste, Renāte Kloviņa, Agate Lielpētere, Rebeka Lukošus, KristīneMartinova, Līva Ozola, Normunds Ozols, Juris Petraškevičs, Andrejs Sidoss, Sanita Skvarnaviča, Vivianna Maria Staņislavska, Artjoms Tarasovs, Didzis Upens, Baiba Vanaga, Patrīcija Māra Vilsone, Gvido Vizulis, Kristiāna Zihmane, Anna Zvaigzne

Rīko: Latvijas Mākslas akadēmija un Raiņa muzejs "Tadenava"
Izstādes kuratori: Rūta Briede, Patrīcija Vilsone
Izstādes koordinātors: Aleksejs Koškins

 

Otrdien, 20. februārī plkst. 18:00 teātra namā “Jūras vārti” tiks atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas apakšnozares studentu kopizstāde “Plūsma”

28171036_2116909648542065_1131764811_o.jpg

Kopizstāde “Plūsma” ir pirmais jauno grafiķu pieteikums Latvijas laikmetīgās mākslas notikumu kontekstā. 15 mākslinieki – studiju biedri – izveidojuši ekspozīciju, kas skatītājam atklāj dažādas radošas interpretācijas par mainīgo un paliekošo mūsu dzīvē, kā arī atgādija par jaunrades un mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu bezgalīgajām iespējam.

Plūsmu varam uztvert un definēt neskaitāmi daudzos veidos – tā var būt informācijas, emociju, laika un dzīves nepārtrauktā virzība kopumā. Citādi sakot, plūsma ir vērojama visur – gan mūsu iekšējā, gan apkārtējā pasaulē, jo tā ir neatņemama dzīves daļa. Izstāde ir jauno mākslinieku paaudzes komunikācija ar auditoriju, kas stāsta par mūžam aktuālo mainīgā un nemainīgā savstarpējo mijiedarbību. Mākslas darbi skatītājam liek reflektēt par tēmām, kas būtiski ietekmē dažādus mainīgos faktorus mūsu dzīvē.

Izstādē piedalās: Ieva Baumgarte, Aina Bikše, Ivita Brūdere, Dina Danosa, Jekaterīna Fraimane, Marija Groza, Linda Jākobsone-Viškere, Eila Kalve, Normunds Ozols, Andrejs Sidoss, Sanita Skalbe, Patrīcija Māra Vilsone, Gvido Vizulis, Kristīne Zikmane.

 

Ieeja bez maksas.

Galerijā Bastejs no 1.februāra apskatāma grafikas katedras pasniedzējas, mākslinieces Sabīnes Vekmanes izstāde "Nāve ūdenī"

tenticul_300.jpg

“Es vēlos parādīt savu interpretāciju par zemūdens pasauli, to, ka tā ir
skaista un bīstama, un tajā var nomirt.
Izstādēs ideja balstās personīgā pārdzīvojumā. Snorkelējot un nirstot Sarkanajā jūrā, dažkārt
sanāca aizrauties un aizpeldēt pārāk tālu. Turpceļš bijis burvīgs piedzīvojums, bet atpakaļceļam
var pietrūkt spēka, tāpēc, nonākot krastā, aizdomājos par nāves iespējamību. .. Līdzīgi kā
sapņojot ko patīkamu - dažkārt negribas pamosties un sapni pārtraukt - es domāju par to, kas
notiktu, ja ūdenī pavadītu ilgāku, daudz ilgāku laiku. Fantazēju kā izskatās radības, ko neizdevās
satikt. Ar gleznieciskiem un grafiskiem paņēmieniem es atveidoju tēlus un vidi, kas
atspoguļo manu zemūdens būtņu vijīgās kustības, izdzīvošanas spēles un
agresiju." S.Vekmane
Sabīne Vekmane beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļu, kā arī pasniedz sietspiedi
LMA un grafikas darbnīcā "Luste"
Sabīne apvieno sietspiedes tehniku ar glezniecību, pamatā balsoties monohromā krāsu saskaņā,
iejaucot vilinoši (indīgi?) rozā, kur tai ļauts darboties arī idejiski. Kā atsauce uz zemūdens
pasauli ir arī apaļie un ovālie darbu formāti - ūdens vai arī mākslinieces domu burbuļi. 
Izstādes naratīvs balstīts uz zemūdens pasauli, tēlus abstrahējot un akcentējot to mistisko
skaistumu un bīstamības klātesamību. Ienirt ūdenī nenozīmē tajā iekrist, tā ir izvēle skatīt
skaistumu, kas nav iespējams bez dziļuma. Un dziļums - reti iespējams bez bīstamības.

Izstādes atklāšana - 1.februārī plkst.18:00
Izstāde apskatāma no 01.02.18 - 23.02.18

MALKA - LKA un LMA aktieru un ilustratoru etīžu skate

image_malka.jpg

Sestdien, 2017. gada 2. decembrī plkst. 12.00 Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu pasts" (Dzirnavu ielā 46, Rīgā) notiks LKA un Latvijas Mākslas akadēmijas studentu etīžu skate MALKA. Pusotra mēneša garumā LKA Dramatiskā teātra aktieru Leļļu teātra specializācijas kursa studenti un LMA Grafikas apakšnozares Ilustrācijas klases studenti radošos tandēmos veidoja 10 minūšu garas etīdes par sev svarīgām tēmām - mīlestību, migrēnu, pamestību, pārvēršanos un daudzām citām. Etīdēs izmantotos objektus, lelles, tēlus, kostīmus un scenogrāfiskos elementus zīmējuši, šuvuši un veidojoši LMA studenti, savukārt, etīžu režiju, kustību, ideju un aktierspēli attīstījuši LKA studenti. Etīžu skatē būs redzama topošās aktieru un mākslinieku paaudzes fantāzijas pasaule, vizuālā un aktieriskā domāšana, tās dažādība un plašā apmlitūda, kuru iespējams parādīt, apvienojot spēkus.

         Projekta idejas autores ir LKA Latvijas Leļļu teātra režisore un leļļu meistarības docētāja Vija Blūzma un LMA asocētā profesore Rūta Briede. Projekta nosaukums MALKA radies, spēlējoties ar abu augstskolu abreviatūrās esošajiem burtiem - malka kā iekurs jaunu mākslinieku sadarbībai, tvēriens pēc svaiga gaisa malka… Nosaukumā ietverts augstskolas vienojošais, Latviju simbolizējošais burts "L", kas iezīmē nākotnes nogriezni Latvijas kultūrā - radošas sadarbības un savstarpējas bagātināšanās nepieciešamību mākslas izglītības procesā.

 

Dalībnieki LKA studenti:  Elīna Bojarkina, Matīss Budovskis, Sandija Dovgāne, Una Eglīte, Mārtiņš Gailis, Agris Krapivņickis, Matīss Millers, Alīda Pērkone, Jēkabs Reinis, Elizabete Skrastiņa, Māris Skrodis, Rihards Zelezņevs

 

Dalībnieki LMA studenti: Dina Danosa, Jekaterīna Fraimane, Marija Groza, Diāna Jarmakova, Linda Jākobsone, Renāte Kloviņa, Līva Ozola, Normunds Ozols, Rebeka Lukošus, Kristīne Martinova, Vivianna Maria Staņislavska, Gvido Vizulis, Baiba Vanaga, Kristīne Zikmane

 

Gaidīsim visus interesentus!

Ieeja - bez maksas

Sācies Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas apakšnozares un Latvijas Kultūras akadēmijas Leļļu teātra kursa studentu sadarbības projekts

Latvijas Mākslas akadēmija un Latvijas Kultūras akadēmija uzsākusi sadarbības projektu Grafikas apakšnozares Ilustrācijas klases un Leļļu teātra kursa ietvaros. Akadēmiju sadarbības mērķis ir izveidot etīžu izrādi, kuras vizuālo materiālu (lelles, instalācijas, scenogrāfiskus elementus u.c.) veidos LMA studenti, savukārt, aktierisko darbu (leļļu/objektu vadīšanu u.c.) pildīs LKA studenti. Izrādes un etīžu saturu abu augstskolu studenti radīs darbojoties radošos tandēmos, strādājot gan patstāvīgi, gan LKA pasniedzējas Vijas Blūzmas un LMA pasniedzējas Rūtas Briedes vadībā. 

13. oktobrī Latvijas Mākslas akadēmijā notika pirmā nodarbība sadarbības projekta ietvaros, kuras laikā studenti viens ar otru iepazinās un veica pirmos kopīgos uzdevumus. Piedāvājam vizuālu ieskatu nodarbības norisē!
 

Foto - Gvido Vizulis

Tikšanās ar norvēģu bērnu grāmatu autori un mākslinieci Marī Kanstadu Jūhansenu!

Marī Kanstada Jūhansena (dz. 1981) ir māksliniece, ilustratore un rakstniece, kas šobrīd dzīvo un strādā Oslo. Kopš mākslas studiju pabeigšanas Oslo un Stokholmā 2010.gadā, Marī ir ilustrējusi 12 bērnu grāmatas, četrām no tām viņa ir arī teksta autore. 2017.gadā Boloņas bērnu grāmatu tirgū viņas grāmata “I’m out of here” saņēma īpašu atzinību konkursā “Bologna Ragazzi Award 2017”. Līdztekus grāmatu radīšanai, Marī veido arī ilustrācijas laikrakstiem un dažādiem klientiem pēc pasūtījuma, kā arī piedalās mākslinieku rezidencēs. http://marikajo.com/
 

Ilustrācijas plenērs Jēkabpilī

No 8. - 11. maijam Jēkabpilī norisinājās pirmais Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras un Jēkabpils pilsētas Domes kopīgi organizētais ilustrācijas plenērs. Plenēra laikā LMA studenti - Lote Vilma Vītiņa, Rebeka Lukošus, Renāte Kloviņa, Dina Danosa, Diana Jarmakova, Anete Bajāre-Babčuka un Gvido Vizulis - kopā ar pasniedzēju Rūtu Briedi un komiksa žurnāla Kuš! redaktori Sanitu Muižnieci radīja ilustrācijas veltītas Jēkabpils pilsētai. Trīs no LMA studentu radītajām ilustrācijām Jēkabpils pilsēta izmantos suvenīru līnijas radīšanai un pilsētas tēla popularizēšnai. Paralēli darbam pie ilustrācijām, studenti Jēkabpils pilsētvidē, iepazīstoties ar jēkabpiliešiem, meklēja stāstus, kurus realizēja fanzīnu formā vienā eksemplārā. No 11. maija līdz 11. jūnijam Krustpils kultūras namā aplūkojam studentu darbu izstāde "Suminām Jēkabpili!". LMA Grafikas katedra pateicas Jēkabpils pilsētas Domei, Mākslas skolai un Kultūras namam par sadarbību. 
 

Foto - Jānis Urtāns un plenēra dalibniek

Lietuvas un Latvijas mākslinieku grafikas izstāde "Pagātnes nākotne"

Satikšanās ar laiku šodien ir kā pastaiga telpā, kurā nav skaidri nosakāms virziens vai hronoloģiska secība: tā ir iešana bez skaidras orientācijas, pa diagonāli, turp un atpakaļ, starp tagadni un bezgalību. Tas nozīmē intuitīvi meklēt kustības un straumes, kas apvieno vēstures, kultūras, atmiņas, biogrāfijas un bioloģiskās dzīves laika joslas. Savienojot ikdienas mirkļus ar mūžīgo ilgstamību, realitāti ar atpazīstamo, iespaidus ar atmiņām. Apmaldoties virtualitātē un apskatot visu no atsvešinātā Arhimēda skata punkta bezgalīgajā visumā. Visbeidzot atgriežoties atpakaļ pie sevis ar jautājumiem, kuriem nav iespējami atrast skaidras atbildes.

Lietuviešu un latviešu grafikas izstāde atklāj refleksijas par daudzveidīgo temporalitāti: vēstures un tagadnes, atmiņas un tagadnes, realitātes un ilūzijas saskarsmes punktiem. Grafikas darbi izsaka laika dialektisko dabu, kas savā īpašajā veidā atklāj līdzīgas pieredzes, faktiskās realitātes, atgriešanos pagātne, redzējumus un vīzijas. Kopumā gravējumus raksturo dualitāte, kas savieno daudzās temporalitātes dimensijas. Grafiskā refleksija par laiku, ilgstamību, nepārtrauktību un likteni, virza uz radības un dzīves perifēriju, estētiku un eksistenci, izaicinot meklēt vēl asākus skrāpējumus realitātē, kur citreiz pati dzīve sevi iegravē.

Apskatot pagātni kā atkārtojošos spirāli, uz aizgājušajiem notikumiem un procesiem ir jāraugās caur retrospekcijas prizmu, lai nokļūtu tuvāk mūsdienu nozīmei un iespējamiem nākotnes scenārijiem. Šodienas ģeopolitiskajā situācijā, kad visapkārt valda nenoteiktības sajūta, ir svarīgi aplūkot kopīgās vēstures ietvaros pieredzētās apspiestības formas un tās efektu pārvarēšanas veidus. Šie pagātnes nospiedumi ir atskaites punkts, lai pārdomātu un pārrakstītu attieksmi pret tiem, neatkarīgi vai tos radījuši profesionāli mākslinieki vai pensijas vecuma kaimiņš no blakus mājas.

Cikliskajiem vēstures lokiem ir tendence atkārtot dažādu notikumu apstākļusun arī veidu kā mēs pret tiem attiecamies. Un to nevar nosaukt par banalitāti, ja uz Latvijas un Lietuvas vēsturi noraugāmies kā uz līdzīgiem attīstības ceļiem, meklējot pozitīvu, kaut arī kritisku atskatu pagātnē.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Ausmas Šmites lekcija par seno grafikas tehniku izmantojums mūsdienu mākslā

Trešdien, 26. aprīlī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Virtakas klasē (1. stāvā) notiks Ausmas Šmites lekcija “Grafika: tagad un tūlīt”. Ieeja bez maksas. Lekcijā māksliniece un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Ausma Šmite ļaus izsekot, kā vairākus gadsimtus seni grafikas paņēmieni spēj izdzīvot, pārveidoties un attīstīties mūsdienu mākslā. Ausma Šmite stāsta: “Ātrums un izdevīgums ir šķietami nesavienojamas lietas ar tradicionālajā grafikas mākslā ieguldīto laiku un roku darbu, taču tieši šīs īpašības savulaik raksturojušas ne vienu vien grafikas tehniku tās izgudrošanas brīdī. Tagad pieejamās tehnoloģijas rada savus izaicinājumus, tomēr tehniskā meistarība parādās jebkurā medijā, un dažādu iespēju līdzāspastāvēšana un mijiedarbība palīdz atklāt iepriekš nezināmas īpašības katrā no tiem. Vairākus simtus gadu veci paņēmieni spēj izdzīvot, pārveidoties un attīstīties, pateicoties arī jaunajiem māksliniekiem, kuri neatlaidīgi meklē ceļus, kā tās pakļaut un izmantot savām šodienas vajadzībām.” Lekcija notiek LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” lekciju programmas ietvaros. Šogad LNB piedāvā daudzveidīgus pasākumus par iespiedgrafikas tēmu. Virtakas klasē jau notikušas Mākslas akadēmijas profesora, mākslinieka un mākslas zinātnieka Valda Villeruša un poligrāfijas vēsturnieka Arta Ērgļa lekcijas par iespiedgrafikas un poligrāfijas vēsturi. No aprīļa sākuma LNB skatāma izstāde “Rakstot kokā”, kas ļauj iepazīt ksilogrāfijas darbus no LNB iespiedgrafikas kolekcijas. Savukārt rudenī tiks atklāta grafikas iespiedtehnikām veltīta izstāde-darbnīca.

Ausmas Šmites lekciju Virtakas klasē papildinās ekspresizstāde, kurā būs skatāmi ar lekcijas tēmu saistīti eksponāti. Lekcijas klausītāji aicināti apmeklēt arī LNB pastāvīgo ekspozīciju “Grāmata Latvijā”, kas 26. aprīlī būs atvērta no plkst. 12.00 līdz 20.00.

Foto: Ausma Šmite.

Guntara Sietiņa personālizstāde “Riņķa kvadratūra”

17. martā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4. stāva izstāžu zālēs tiks atklāta grafiķa, Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Guntara Sietiņa personālizstāde “Riņķa kvadratūra”.

“Riņķa kvadratūra” ir metafora mēģinājumam izdarīt neiespējamo. Neredzamo padarīt redzamu. Pēdējos gados par Guntara Sietiņa daiļrades galveno tēmu kļuvusi optisku ilūziju attēlošana. Ja holandiešu grafiķis Moriss Kornēlijs Ešers (Maurits Cornelis Escher, 1898–1972) savās sirreālajās konstrukcijās nojauc ierastās dimensijas, tad Sietiņš pierāda, ka cilvēka uztvere darbojas, sekojot smadzenēs jau esošajai informācijai. Vizuālie elementi, ko mākslinieks ietver kompozīcijās, – aplis (lode), kvadrāts, apdedzis koks, burti, cipari, simboli (bezgalības zīme) – dod vielu plašam filozofiskam naratīvam par laiku un telpu.

Izstādē būs skatāmi vairāk nekā 20 darbi, kas tapuši laikā no 2012. līdz 2017. gadam, bet 12 no tiem autors radījis īpaši šim projektam.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Valda Villeruša lekcija par iespiedgrafiku

Trešdien, 29. martā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Virtakas klasē (1. stāvā) notiks Valda Villeruša lekcija “Iespiedgrafika: pamatprincipi, iespiedtehnikas, terminoloģija”. Ieeja bez maksas. Lekcijā Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, grāmatu mākslinieks un mākslaszinātnieks Valdis Villerušs sniegs pārskatu par iespiedgrafikas tehniku rašanos,pamatprincipiem un attīstību, īpašu uzmanību pievēršot arī terminoloģijai un ar tosaistītiem problēmjautājumiem. Valdis Villerušs stāsta: “Iespiedgrafika ir tehniku kopa, kas rada iespēju grafikas darbus pavairot, tiražēt daudzos eksemplāros. Lai gan iespieduma principi bija pazīstami jau ļoti sen (pirkstu un pēdu nospiedumi), tos mākslinieciski lietišķos nolūkos pielietot praksē, piemēram, ar koka augstspieduma formām apdrukājot audumu, sāka mūsu ēras pirmajos gadsimtos Ķīnā. Vienlaicīgi ar prasmi izgatavot papīru, kas ir ideāla pamatne iespiedumiem, eiropieši drukāšanas iemaņas apguva apmēram 12., 13. gadsimtā. 15. gadsimta vidū, izmantojot uzkrāto pieredzi, Gūtenbergs izstrādāja grāmatu drukāšanas tehnoloģiju, un tā savukārt ilustrēšanas vajadzībām veicināja iespiedgrafikas attīstību un izplatību. Jaunākajos laikos radīti dažādi elektroniski ilustrēšanas paņēmieni, bet klasiskās grafikas iespiedtehnikas – kokgriezums un kokgrebums, asējums, litogrāfija un citas ir saglabājušas nozīmi kā svarīgi mākslas mediji.”Lekcija notiek LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” lekciju programmas ietvaros. Vairākas programmas lekcijas veltītas grafikas un drukas jautājumiem: marta sākumā jau notika Arta Ērgļa lekcija “Ražošana vai māksla. Augstspiede, dobspiede, gludspiede un sietspiede divu kungu kalpībā”, savukārt 26. aprīlī māksliniece un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Ausma Šmite uzstāsies ar lekciju “Grafika: tagad un tūlīt”, stāstot par to, kā vairākus simtus gadus seni grafikas paņēmieni spēj izdzīvot, pārveidoties un attīstīties mūsdienu mākslā. Valda Villeruša lekciju Virtakas klasē papildinās ekspresizstāde, kurā būs skatāmas dažādas iespiedformas, instrumenti, tipogrāfiskie iespiedburti un citi ar lekcijas tēmu saistīti eksponāti. Lekcijas klausītāji aicināti apmeklēt arī LNB pastāvīgo ekspozīciju

“Grāmata Latvijā”, kas 29. martā būs atvērta no plkst. 12.00 līdz 20.00.

Ilustrācija: Abrahams Bosse (1604—1676) “Gravieru darbnīca” (1642).

 

 

Lekcija par iespiešanas tehnoloģijām un to pārtapšanu mākslas veidos

lekcija

Trešdien, 1. martā, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Virtakas klasē(1. stāvā) notiks Arta Ērgļa lekcija “Ražošana vai māksla. Augstspiede, dobspiede, gludspiede un sietspiede divu kungu kalpībā”. Ieeja bez maksas.

Poligrāfijas vēsturnieks Artis Ērglis lekcijā stāstīs par dažādu drukātās informācijasizplatīšanas tehnoloģiju tapšanu un to pārtapšanu par grafiskās mākslas veidiem:“Visas šīs tehnoloģijas tika izgudrotas, lai nodotu informāciju, nevis, lai būtu ļotiskaisti. Tās tika izmantotas ražošanā, amatniecībā, un cilvēki, kas ar to nodarbojās,paši sevi neuzskatīja par māksliniekiem. Tikai laika gaitā iespiešanas tehnoloģijaskļuva par mākslinieciskās izpausmes un izteiksmes līdzekļiem.”Lekcija notiks LNB pastāvīgās ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” lekciju programmasietvaros, izvēršot ekspozīcijā skartās tēmas. Tai sekos vēl divas iespiešanastehnoloģiju un grafikas tēmai veltītas lekcijas. 29. martā Latvijas Mākslas akadēmijasprofesors, grāmatu mākslinieks un mākslas zinātnieks Valdis Villerušs sniegspārskatu par iespiedgrafikas tehniku rašanos un attīstību, savukārt 26. aprīlīmāksliniece un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Ausma Šmite uzstāsies arlekciju “Grafika: tagad un tūlīt”, stāstot par to, kā vairākus simtus gadus seni grafikaspaņēmieni spēj izdzīvot, pārveidoties un attīstīties mūsdienu mākslā.Arta Ērgļa lekciju papildinās dažādu klišeju, svina un koka burtu ekspresizstādeVirtakas kalsē. Lekcijas klausītāji aicināti apmeklēt arī LNB pastāvīgo ekspozīciju“Grāmata Latvijā”, kas 1. martā būs atvērta no plkst. 12.00 līdz 20.00.